Food, Recipes

DIY – Homemade Peanut Butter

November 24, 2014
cover

I love, love, love peanut butter. Actually, my entire family loves it (other than the 9 month old – he doesn’t know what he is missing, poor guy). We used to use Jif Peanut Butter but then I started to read what was actually in the ingredients:

– Made from roasted peanuts and sugar
– Contains 2% or less of: molasses, fully hydrogenated vegetable oils (rapeseed and soybean), mono and diglycerides, and salt.

A lot of gross stuff in Jif and other than peanuts, stuff we really don’t need in our bodies when eating peanut butter! So, since all natural peanut butter is sooo expensive (even with coupons), I thought it would be more cost-effective to make it myself. Turns out it is AND it is super easy!

About two years ago I found a recipe online for peanut butter (cannot remember where), but we have altered it a bit. I do have to give my husband kuddos for this final recipe since he is the one who has made some “adjustments” to get it to the final product! This peanut butter is delicious and only has 3 ingredients!

Peanuts #1

Trump’s Homemade Peanut Butter:
3 C. of unsalted roasted peanuts
1/4 C. Canola oil
2 Tbsp. Honey

Pour the peanuts into a food processor or blender. Slowly add the oil and mix for about 1 to 1 1/2 minutes. The less time you mix it the chunkier it will be.

mixing

You will start to notice the consistency start to change. Next, add the honey and mix for another minute. You can add more peanuts at the end to get it a bit chunkier if you would like.

final

Play with the recipe though – if you want it a bit sweeter – add more honey. Not so sweet – less honey. Keep the peanut butter refrigerated. I put the peanut butter in mason jars or really, any old jars lying around. I have started to keep jars and have quite a collection. Just use what you have in the kitchen!

final jar

The recipe above will make about 18 ounces, roughly. Total cost would be around $1.87 per batch!¬†That is cheaper than even your conventional peanut butter on the market! The price would include the canola oil on sale only, everything else at full price. I typically buy my peanuts and local honey in bulk at Lucky’s and organic canola oil on sale anywhere.

Enjoy and let me know what you think!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

%d bloggers like this: